Czy można rozbudzić kreatywność?

Z kreatywnością rodzi się każdy z nas. Nie jest to cecha, jaką uzyskujemy z wiekiem – wręcz odwrotnie. Starczy przypatrzeć się zachowaniu dzieci – mogą niezwykle kreatywnie mówić o sprawach, o jakich nie mają pojęcia. Swego czasu karierę robiły filmy, w których młodzi ludzie mówili o tym, czym jest na przykład małżeństwo. I to jest oczywiście kreatywność.

Tworzenie tłumaczeń na spóźnienie do domu, świetne zabawy, fikcyjne rozmowy. Niestety wielu z nas usypia w sobie tąż cechę oraz jakiekolwiek kreatywne zajęcia rozpoczynają wzbudzać w takich osobach strach. W pracy wymagana jest kreatywność? Nie mogę wysłać CV. Szef następny raz pyta, czy masz jakikolwiek pomysł? Masz chęć uciec co sił. Należałoby jednakże wiedzieć, iż kreatywność można ćwiczyć! Jak ją rozbudzić?

Czy można rozbudzić kreatywność?
Każdy miewa takie dni, w których nic nie idzie oraz żaden pomysł nie chce przyjść do głowy. Jak kształtować własną kreatywność?

Dużo czytaj oraz pisz ręcznie
Czytanie pobudza kreatywność, zwiększa nasz zasób słownictwa oraz służy rozwijaniu horyzontów. O zaletach tego zajęcia z pewnością nie należy nikogo przekonywać. Czytanie niewątpliwie poprawia kreatywność – czytaj to, co lubisz, o tym czego chcesz się nauczyć, pochłaniaj dodatkowe zdania oraz ćwicz własny umysł. Przy okazji rób notatki – najlepiej ręcznie. Mózg funkcjonuje o wiele intensywniej, gdy piszemy ręcznie, aniżeli gdy robimy notatki na laptopie.

Zrób coś inaczej aniżeli zazwyczaj
Wybierz nową, całkowicie inną drogę do pracy, wyjdź na spacer w miejsce, jakiego nigdy wcześniej nie odwiedziłeś. Zrób coś, czego wcześniej nie robiłeś – ucz się obcego języka, odkryj nowe smaki. Napisz coś tą ręką, jaką hipotetycznie nie umiesz. Uruchom nowe ośrodki w swoim umyśle oraz ćwicz kreatywność.

Rób to, co sprawia ci frajdę
Im bardziej coś lubisz, tym kreatywniej do tego podchodzisz. Staraj się każdego dnia robić coś, co sprawia ci satysfakcję, rozwijaj własne zainteresowania oraz poświęcaj temu czas. Dzięki temu będziesz bardziej kreatywny nie jedynie w obszarze własnych zainteresowań, ale również w pracy.

Wysypiaj się
Wystarczająca ilość snu jest bardzo istotna. Dzięki temu, iż będziesz zrelaksowany oraz pełny siły, pomysły łatwiej będą przychodziły ci do głowy. Doceń rolę snu oraz nie pozwól sobie na chroniczne przemęczenie. Nie przyniesie nic dobrego.

Zmień coś w swoim otoczeniu
Przemebluj pokój, zmień ustawienie biurka w pracy, jeśli masz taką możliwość, zmień układ tego, co na nim stoi, dobierz oryginalne dodatki, nie tkwij w rutynie, jaka zabija kreatywność. Chociażby mała zmiana środowiska oddziałuje na to, jak szybko pracujemy.

Podnoś własną wiedzę
Pogłębianie wiedzy na pewien temat, pomoże powiększyć twoją kreatywność. Jedno źródło to zbyt mało. Wiemy także, iż nie wszystkiemu można wierzyć. Jeśli zatem coś cię interesuje, dotrzyj do ścisłych źródeł oraz uzupełnij informacje.

Dodatkowe informacje

https://dekolo.pl/Materiały dla osób kreatywnych znajdziesz w sklepie internetowym Dekolo.pl – zobacz asortyment

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *