Tradycyjne piece wykonane z kafli

Decydując się na budowę pieca wykonanego z kafli, powinniśmy sprawdzić, jakie przyłącza kominowe zbudowane są w obiekcie. Od średnic i stanu technicznego komina zależy możliwość bezpiecznego zamontowania takiego urządzenia grzewczego.

Efektywność pieca kaflowego

Przez swoją budowę piec gromadzi ciepło wytwarzane podczas spalania drewna. Następnie przez długi czas oddaje tak zgromadzona energię cieplną do wnętrza budynku. Wszystko zależy od sposobu, w jaki zostało zbudowane wnętrze pieca. Im więcej kanałów do odprowadzania spalin zostało zaprojektowanych, tym mniej ciepła ucieka przez komin. Dobrze jest zlecić takie prace doświadczonemu zdunowi, ponieważ musi być zachowana duża szczelność takich konstrukcji. Dodatkowo zamontować należy wyczystki do sprawdzania ilości sadzy wewnątrz pieca. Piece kaflowe posiadają wewnątrz materiały takie jak cegła szamotowa i glina co dodatkowo wydłuża czas, w jakim piec nadal jest ciepły nawet po zakończeniu palenia. To proste i efektywne źródło ciepła w budynkach mieszkalnych.

Dekoracyjna rola pieca wykonanego z kafli ceramicznych

Obecnie na rynku dostępne są kafle w różnych wzorach i kolorach oraz akcesoria dodatkowe. Pozwala to na dowolne aranżowanie wyglądu pieca. To dobre rozwiązanie, jeżeli planujemy wykończyć wnętrza w klasycznym stylu lub zależy nam na zachowaniu zabytkowego charakteru budynku. W ten sposób można zbudować urządzenie grzewcze, które będzie znajdowało się wewnątrz pomieszczeń i dodatkowo będzie stanowiło ciekawy element architektoniczny. Podobnie jest w przypadku zabytkowych pieców, które potrzebują prac konserwatorskich. Dobierając kafle zbliżone do oryginałów, można ponownie ich używać w budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków.

Piece kaflowe i kominki kaflowe

W zależności od oczekiwanego rezultatu można we wnętrzach budynku zbudować, piec kaflowy z drzwiczkami żeliwnymi, w którym będziemy palić drewnem, a sam piec będzie dekoracją w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem jest wkład kominkowy obudowany kaflami piecowymi. W tym wypadku łączymy dwie cech w jednym urządzeniu grzewczym. Jest ono dekoracyjne przez to, że mieszkańcy widzą palące się drewno przez szybę kominka, a dodatkowo ma dużą zdolność do kumulacji ciepła przez zastosowanie materiałów kumulujących energię cieplną. Niezależnie od wybranego rozwiązania piec dzięki odpornej na zanieczyszczenia powierzchni kafli ceramicznych jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Piece w nowoczesnych wnętrzach

Stosując proste kafle bez dekoracji, możemy stworzyć piec kaflowy pasujący nawet do nowoczesnych wnętrz. Dodatkowo stosując akcesoria ze stali nierdzewnej, uzyskamy ciekawy efekt dekoracyjny. Rozwiązanie takie sprawdza się we wnętrzach industrialnych i minimalistycznych, w których główną funkcję pełni prostota i ergonomia.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany piec kaflowy może działać przez wiele lat i będzie ogrzewał wnętrze budynku. To rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie ekologicznego paliwa, jakim jest sezonowane drewno i zmniejszenie ilości traconego ciepła razem ze spalinami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *